فیلتر شنی

فیلتر شنی :

فیلتر شنی دستگاهی است كه با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود.
در این دستگاه ،  آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می‌ تواند شن و یا ذغال آنترایست (فیلتر كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند .  در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن ،  مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق، بدست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می‌گردد  كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی را شستشو داد.

فیلتر شنی ، بویلر ،  تصفیه آب ، استخر ، سختیگیر ، sand filter  pool
 

فیلتر شنی ، بویلر ،  تصفیه آب ، استخر ، سختیگیر ، sand filter  pool

كاربرد دستگاه فیلتر شنی:

الف: تصفیه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب ، بهداشتی و صنعتی
ب: جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از كدر شدن آب و زلال سازی آن
ج: تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی
د: تصفیه آب برج خنك كن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاك
البته در هنگامی كه بجای شن از ماده‌ای بنام كربن اكتیو (كربو- دور) دستگاه استفاده شود ،  با حذف كلر، فنولها و مواد آلی مشابه،  مزه نامطلوب و رنگ آب از بین خواهد رفت.  در اینگونه فیلترها توصیه می‌شود  زغال موجود در دستگاه هر شش ماه یكبار شستشو و احیا گردد. برای این منظور كافی است پس از شستشوی معكوس فیلتر، دانه‌های زغال را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با بخار آب كم فشار شستشو داد

.

 انواع  فیلتر شنی:

فیلتر های شنی را براساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در موتورخانه دیگ بخار و استخرها ، فیلتر های شنی تحت فشار است .

۱ . فیلترهای شن و ماسه سریع ( تحت فشار )                          2 . فیلتر های شن و ماسه سریع ( گرانشی )

۳ . فیلتر های شن و ماسه بالارونده                                          4 . فیلترهای شن و ماسه آرام

 

فیلترهای شنی تحت فشار

فیلترهای شنی تحت فشار  رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای موتورخانه دیگ بخار و استخرها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون ، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد . در هنگام تصفیه ، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه ، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هر گونه آشغال و مواد زائد را از آب می گیرند . در پایین فیلترهای شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل ایم نازل ها عبور می کند . در زیر مخزن ، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود .

فیلتر های شنی تحت فشار ایران بویلر در اشکال ، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آنها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است . که به قطر مشخص از ورق فولادی ST37 (و یا گالوانیزه ) به ضخامت اعلامی در ASME برای جداره و بدنه و همچنین ورق بضخامت اعلامی در ASME ، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLEDISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و ازخارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می گردد .  در ضمن برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار می توان قبل از عملیات رنگزنی ،  فیلترها را از داخل ، سند بلاست کرد.در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن ، استرینرهای برنجی ( نازل های برنجی ) جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند .  در بازار فیلترهایی که از نازل های پلاستیــکی استفاده می کنند نیز وجود دارد  که این نازلها  کیفـیت پایینی نسبت به نوع برنجی دارند و قیمت آنها تا ۱۰۰ برابر کمتر از نازلهای برنجی می باشد.درون فیلترهای شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی ۳۵/۱ ، با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای ۹۵ % باید وجود داشته باشد .

فیلتر شنی ، بویلر ،  تصفیه آب ، استخر ، سختیگیر ، sand filter  pool

*سیلیس نمره یک: از قطر ۵ % میلی متر تا ۵/۱ میلی متر

*سیلیس نمره دو : از قطر ۲ میلی متر تا ۵/۳ میلی متر

*سیلیس نمره سه:از قطر ۴ میلی متر تا ۸ میلی متر

*سیلیس نمره چهار: از قطر ۸ میلی متر تا ۱۲ میلی متر

کلیه سیلیس های ریخته شده در فیلترهای شنی جمعا به ارتفاع حدود یک متر خواهد رسید که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند وماکزیمم ارتفاع ۵/۱ متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلترهای شنی به ۵ ، ۱ متر میرسد .شن هایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می کنند و در نتیجه بیشتر آلودگی آب را میگیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند . در اکثر فیلتــرهای شنی فشاری از رنج دانه های ۲/ ۰ تا ۱۲ میلی متر استفاده می شود. ذرات بزرگتر از ۱۰۰ میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند که دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند .به همین دلیل عمق بستر شن حدودا ۶/۰ تا ۵/۱ متر بسته به کاربرد مختلف می باشد .

طراحی فیلترهای شن و ماسه نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریانft2 /10 gpm کار کنند . با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی ، مساحت لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد  و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود .

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها ، اجازه عبور آب کمتری را می دهد . این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند ، که باید از آن خارج شوند . حال زمان back wash  فیلتر است .

وقتی فیلتر مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود . back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد وخاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash ، افزایش فشار برگشت به مصرف کننده کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد ، مشاهده می شود که فشار بیش از bar 5/0 بهبود می یابد .

یگ آبگرم  ،  دیگ آب گرم  ،  دیگ فولادی آبگرم آب گرم  ، بویلر فولادی ، بویلر آبگرم  آب گرم  ، شعله برگشتی ،  مشعل دوگانه سوز   ، سه پاس ،  دیگ چدنی  ، بهترین دیگ  ایران  ،  ایران بویلر ، warm water boiler   ، استخر ، گرمایش از کف ،  گرمایش گلخانه ،  بویلر گلخانه  ،  کارواش  ،  منبع آبگرم  ،  موتورخانه ،  پمپ  پکیج  ، شوفاژ ، فیلتر شنی ، تصفیه آب ، سختی گیر ،  موگیر ، استرینر ، منبع کوئلدار ،  مشعل گازی  ، دیگ بخار  .  سونا . دستگاه پلت ساز . خط خوراک  دان و طیور ، تاسیسات حرارتی ،  خط پلاستوفوم  . ماشین آلات خیار شور و رب  . دیگ روغن داغ .  تولید قارچ .  فیلتر کربن اکتیو . منبع انبساط  .  منبع تحت فشار  .