راهنمای کاربری فیلتر شنی

فیلتر شنی چگونه back wash   می شود ؟

Back wash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب برگشت صورت می گیرد . بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی ،  مواد زائدی که در بین شن های فیلتر ،   گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد . برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیر فیلتر را در حالت back wash قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد . معمولا عملیات پس شویی ۲ تا ۳ دقیقه به طول می انجامد .  پس از پایان back wash پمپ را خاموش کرد و شیر را در حالت clase قرار داده ،  سپس پمپ را ۳۰ تا ۶۰ ثانیه روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد مصرف کننده نمی گردد .  پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم . حال پمپ را روشن کرده و فیلتـر دوباره به تصفیه کردن آب مشغول می شود .

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور نشان می دهد که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن می باشد . اگر گیج ، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه می شود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده . این به معنی این است که هم اکنون زمان " back wash " فیلتر است .  برای " back wash " اپراتور ، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم می کند ،  لوله برگشت را می بندد  و  لولـه خروجی را باز می کند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

sand filter pool ، استخر ، فیلتر شنی ، ایران بویلر

شن های فیلترهای شنی پس از چند وقت باید عوض شوند ؟

مهندسین بنابر کیفیت شن های مورد استفاده در فیلترهای شنی زمانی بین ۵ تا ۱۰ سال را برای تعویض آن پیشنهاد می دهند . در حالی که دیده شده است که گاها فیلترها بیش از ۲۰ سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند . در ابتدای کار فیلترها ، شن استفاده شده ، بسیار زبر می باشد . این زبری آن چیزی است که باعث می شود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند . از آنجایی که زبری این شن ها در گذر زمان کمتر می شود ، راندمـان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد .

یافته ها نشان می دهند که بعد از ۵ سال ، دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را بطور کامل پوشش دهند و آب در back wash ، کاملا تمیز نمی شود . در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash  بیشتر می- شود .

فیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای مصارف مختلف میباشند زیرا سیستم back wash   خودکار دارند . به این معنی که می توانند برنامه ریزی شوند  که چه زمانی شیرها معکـوس شوند ، پس شویی  انجام شود  و  دوباره شیرها به حالت قبل باز گردند . این فیلترها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری دارند .        

 

پارامترهای عملیاتی برای فیلترهای شنی تحت فشار

فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری ۲ تا ۱۰ bar  کار می کنند .  افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز ، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد .  این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد .

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند . فیلتـرهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند . همچنین خاک ، برگ ، مــواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند .

بدون یک ماده منعقد کننده ، فیلترهای شنی ، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است.اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه ، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مـواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می گردد.

آلوم ( سولفات آلمینیوم ) ، ماده منعقد کننده معـلول ، قبل از فیلتر به داخل آب تزریق می شود تا به خوبی مـواد معلق آب را منعقد نموده و آنها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می گردند ، تقسیم نماید .وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود ، در اثر واکنش مواد قلیایی آب ، یک ماده رسوبی غیر قابل انحـلال ژلـه مانند موسوم به فلاک تشکیل می شود . فلاک ، مواد ارگانیک ، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد . غربال ماسه ای فیلتر ، این فلاک را از آب جدا می کند و نتیجتا آب زلال و تمییز از فیلتر خارج می گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخلآب تشکیل گردیده و آب را کدر کند . بنابراین آلـوم را باید طوری به مخزن مکـش وارد کرد که فرصت لازم بـرایتشکیل فلاک موجود باشد .

 

ویژگی های فیلترهای شنی تحت فشار ( شرکت ایران بویلر )

 • قابلیت تحمل فشار تا ۱۰ بار
 • مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج
 • استفاده از ۴ لایه سنگ سیلیس دانه بندی شده در فیلتر های شنی
 • قابلیت ارائه با سه نوع شیر : دستی ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

 

مزیت های فیلترشنی تحت فشار

 • راهبردی ساده
 • سرعت بالا در تصفیه
 • هزینه نگهداری کم
 • هزینه اولیه مقرون به صرفه
 • نیاز به فضای کم در نصب و نگهداری

 

مکانهای کاربرد فیلترهای شنی :

 • استخرهای شنا
 • صنایع شیشه
 • صنایع رنگ
 • صنایع غذایی
 • صنایع نساجی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع کاغذ سازی
 • صنایع فولاد و فلزات
 • صنایع لاستیک و پلاستیک
 • تصفیه خانه های آب و فاضلاب
 •  نیروگاهها ، پتروشیمی و پالایشگاه
 • کلیه سیستم های حرارتی و برودتی

 

دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار ( سرعت )

برای بیشتر شدن اثر فیلتراسیون ، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود میباشد . مهم ترین یافته ها از تست ها نشان می دهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد .

سرعت بالای جریان ، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و و تصفیه را سخت تر می کند . " سرعت بالا "به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد که با sec / ft یا ft2 / gpm آن را می سنجند . مثلا سرعت   fps 10   سرعت بالایی است .  این مقدار حدودا  gpm 70 در لـوله  PVC 1 اینچی  و  gpm 100  برای لـوله  PVC 2 اینچی  مطلوب می باشد .

برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند ، سرعت بالاتر ، تصفیه بهتر – ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمـل     اتفاق می افتد.   اگـر شما در یک فیلـتر جریان سریع آب را عبور دهید  عملا  فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها  و باکتری ها را نخواهد داشت .  مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میراند بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود .

سرعت های پیشنهادی بین ft2 / gpm 5 تا ۹ میباشد .

در اینجا اثرات منفی جریان با سرعت بالا را مورد بررسی قرار می دهیم :

*سرعت جریان بالا باعث می شود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند ، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود .

*در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد مسیــر مصرف گردند . وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد . جریان -های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند . در نتیجـه شن ها باید عوض شوند . برای بهترین نتیجه ، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید . پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند . با افزایش نرخ های انرژی ، این پمپ ها امـروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید .

دیگ آبگرم  ،  دیگ آب گرم  ،  دیگ فولادی آبگرم آب گرم  ، بویلر فولادی ، بویلر آبگرم  آب گرم  ، شعله برگشتی ،  مشعل دوگانه سوز   ، سه پاس ،  دیگ چدنی  ، بهترین دیگ  ایران  ،  ایران بویلر ، warm water boiler   ، استخر ، گرمایش از کف ،  گرمایش گلخانه ،  بویلر گلخانه  ،  کارواش  ،  منبع آبگرم  ،  موتورخانه ،  پمپ  پکیج  ، شوفاژ ، فیلتر شنی ، تصفیه آب ، سختی گیر ،  موگیر ، استرینر ، منبع کوئلدار ،  مشعل گازی  ، دیگ بخار  .  سونا . دستگاه پلت ساز . خط خوراک  دان و طیور ، تاسیسات حرارتی ،  خط پلاستوفوم  . ماشین آلات خیار شور و رب  . دیگ روغن داغ .  تولید قارچ .  فیلتر کربن اکتیو . منبع انبساط  .  منبع تحت فشار  .